Mülki Məcəllənin 91.4 - cü maddəsinə əsasən, məhdud məsuliyyətli cəmiyyət (mikro və kiçik sahibkarlıq subyektləri istisna olmaqla) illik maliyyə hesabatlarının düzgünlüyünü yoxlatmaq üçün hər il müstəqil auditor cəlb etməlidir, başqa sözlə, kənar audit keçirməlidir. Kənar auditin məqsədi təşkilatın maliyyə hesabatlarını müstəqil şəkildə yoxlamaq və, düzgünlüyünü, etibarlılığını və mühasibat standartlarına uyğunluğunu təmin etməkdir. Bu proses maliyyə hesabatlarının etibarlılığını və şəffaflığını artırır, maraqlı tərəflərə, o cümlədən investorlara, tənzimləyicilərə və ictimaiyyətə inam aşılayır. Kənar auditlər həmçinin əhəmiyyətli təhriflər, saxtakarlıq və səhvlər riskini müəyyən edir və azaldır, hesabatlılığı və etik maliyyə təcrübələrini təşviq edir. Nəticə etibarı ilə, kənar audit maliyyə məlumatlarının dürüstlüyünü qorumaq, məlumatlı qərarların qəbulunu dəstəkləmək və təşkilatın hesabatlı maliyyə nəticələrinə əsaslanan müxtəlif tərəflərin etimadını qorumaq üçün mühüm mexanizm rolunu oynayır.